Europe

INTERCEPT – Motywowanie, mobilizowanie i wspieranie karier NEETs w zielonej gospodarce

Celem projektu jest ponadnarodowe stawienie czoła problemowi bezrobocia wśród młodych dorosłych. Temat ten, wraz z jego międzynarodowym ujęciem, doskonale zbiega się ze strategią „Europa 2020” i unijną polityką spójności, której elementem jest dostrzeganie kluczowej roli, jaką regiony i transgraniczna współpraca pełnią dla inteligentnego, zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju. Projekt INTERCEPT to ambitna inicjatywa o dwóch głównych celach: redukcji nierówności i zwiększenia społecznej świadomości na temat zielonej ekonomii, przy równoczesnym wprowadzaniu w życie polityk zrównoważonego rozwoju. Projekt opiera się na założeniu, że zielona ekonomia i inwestowane w nią fundusze będą pełnić pierwszoplanową rolę w postpandemicznej odbudowie i z pewnością zmienią na zawsze ekonomię i społeczeństwo. INTERCEPT rozciąga się na trzy kraje – Maltę, Litwę i Włochy – i obejmuje grupę 300 NEETs (ang. Not in Employment, Education or Training) w wieku od 25 do 29 lat, którzy wezmą udział w szkoleniach i poszukiwaniu zatrudnienia na stanowiskach związanych z zieloną ekonomią.

Celem projektu jest rozpowszechnienie nowego sposobu wykorzystania środków strukturalnych do włączenia NEETs w zieloną ekonomię, w oparciu o ewaluację pilotażowych modeli. Partnerami INTERCEPT są publiczne instytucje zatrudnienia, które dzięki udziałowi w projekcie będą mogły skutecznie ocenić efektywność swoich działań. Jednym z założeń projektu jest włączenie w niego również pracodawców, co ma zapewnić spójność pomiędzy kompetencjami przyszłych pracowników a popytem na nie w zielonej ekonomii. Zadaniem CASE będzie analiza dobrych praktyk, które prowadzą do skutecznego wprowadzenia NEETs w wieku od 25 do 29 lat na rynek pracy.

Kolejnym celem INTERCEPT jest identyfikacja przeszkód, które ograniczają skuteczność działań w objętych projektem krajach. Eksperci CASE wezmą udział w ewaluacji pilotażowych projektów oraz w wyciąganiu wniosków i sugerowaniu lepszych rozwiązań. Będą odpowiadać również za kontrolę jakości w projekcie.

Cele projektu:

  • analiza cech charakterystycznych, potrzeb grupy docelowej a także napotykanych przez nią przeszkód oraz identyfikacja kluczowych doświadczeń w zakresie aktywnych polityk rynku pracy prowadzonych na terenie Unii (a w szczególności w krajach partnerskich), które będą stanowić bazę dla projektowanych rozwiązań;
  • rozwinięcie innowacyjnej strategii pomocy i zaktywizowania NEETs w strukturach zielonej ekonomii;
  • opracowanie dopasowanego do potrzeb grupy docelowej pakietu aktywizującego, obejmującego doradztwo zawodowe i szkolenia;
  • nawiązanie relacji między publicznymi służbami zatrudnienia a pracodawcami w zielonej ekonomii, służące utworzeniu miejsc pracy dla uczestników programu;
  • sporządzenie dokumentacji i ewaluacji projektu oraz rozpowszechnienie wyniesionych z niego doświadczeń na poziomie unijnym.

Projekt INTERCEPT jest finansowany w ramach inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, prowadzonej przez fundusze norweskie i EOG, których państwami-darczyńcami są Islandia, Lichtenstein i Norwegia. Głównymi celami przyznawania tych grantów jest przyczynienie się do wzrostu sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej w Europie oraz wzmacnianie relacji między państwami-darczyńcami a 15 europejskimi państwami-beneficjentami. Grupą docelową w przypadku tej inicjatywy są młodzi ludzie w różnych krajach Europy.

Koordynator projektu: Jobsplus (Malta)

Partnerzy: ANCI Toscana (Włochy), CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (Polska), Grosseto University hub (Włochy), Instytut Badań Ekonomicznych Słowackiej Akademii Nauk (Słowacja), Narodowa Agencja Pracy w Luxemburgu (Luxemburg), Służby Zatrudnienia w Ministerstwie Opieki Społecznej i Pracy w Republice Litewskiej (Litwa), Visionary Analytics (Litwa)

Sponsor: Fundusze Norweskie i EOG