Data i lokalizacja:
15:00
18 Czerwiec 2020
Seminarium mBank – CASE

ZAPROSZENIE na 166. seminarium mBank-CASE "Czy pandemia zmieni kształt globalizacji?"

mBank i CASE - Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych 
mają zaszczyt zaprosić na:


166. seminarium mBank – CASE

 

Czy pandemia zmieni kształt globalizacji?

 

Prelegenci:

Wystąpi Dr Dalibor Rohac - American Enterprise Institute,

Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa w Brukseli

Wystąpienie skomentuje Prof. Roman Kuźniar - Uniwersytet Warszawski

 

Seminarium odbędzie się 18 czerwca 2020 r. (czwartek).

Rozpoczynamy o godz. 15:00

Klikając w ten LINK, obejrzą Państwo seminarium w języku angielskim.
Klikając w ten LINK, obejrzą Państwo seminarium w języku polskim.

Zapraszamy do oglądania i zadawania pytań!

 

O seminarium:

Zglobalizowany świat i międzynarodowe instytucje, na których on stoi,  są poddane niespotykanej  presji. Pandemia COVID-19 i związane z nią spowolnienie gospodarcze, a także coraz bardziej agresywna postawa Chin, na pierwszą linię debat wysuwają ekonomiczny nacjonalizm, protekcjonizm i izolacjonizm. To grozi wepchnięciem świata w geopolityczną i gospodarczą katastrofę.

Ryzyko to potęguje ostatni mariaż dla wygody politycznych konserwatystów i klasycznych liberałów z nacjonalistami. Pilną sprawą stało się więc odrodzenie  alternatywnej, kosmopolitycznej i internacjonalistycznej tradycji, która długo była uśpiona na politycznej prawicy i dostosowanie jej do realiów 21 wieku. „Globalizm” i międzynarodowa współpraca nie są narzucanymi odgórnie przez nieodpowiedzialne elity ciężarami, lecz mają podstawowe znaczenie dla zachowania dobrobytu materialnego i znalezienia właściwej odpowiedzi na wyzwania polityczne, które wykraczają poza granice państwowe. Zamiast wiwatowania z okazji ich upadku, chrześcijańscy demokraci, konserwatyści i klasyczni liberałowie powinni stanąć w obronie głównych instytucjonalnych osiągnięć międzynarodowego porządku, który wyłonił się po II wojnie światowej, zaczynając od Unii Europejskiej.

 

Dr Dalibor Rohac jest pracownikiem naukowym  American Enterprise Institute, gdzie zajmuje się ekonomią polityczną Unii Europejskiej. Ponadto jest współpracownikiem naukowym w Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa w Brukseli i redaktorem magazynu “The American Interest”. Najnowsza książka Rohaca zatytułowana jest “In Defense of Globalism”; jego poprzednia publikacja pt “Towards an Imperfect Union: A Conservative Case for the EU”, została wpisana na listę najlepszych książek roku 2016 magazynu “Foreign Affairs”. Rohac publikował teksty o sprawach europejskich m. in. w “The Washington Post”, “The New York Times”, “Financial Times”, “The Wall Street Journal”, “Foreign Affairs”, a także pojawiał się w serwisach informacyjnych, m. in.  BBC, Bloomberg, Fox News i Fox Business. Posiada tytuł doktora ekonomii politycznej uzyskany na King's College London.

Prof. Roman Kuźniar - absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1977). Doktor nauk politycznych (1981). Doktor habilitowany (1990). Profesor UW (1992). Tytuł profesorski (2000).W ISM od 1977 r. W latach 1984-1986 wicedyrektor Instytutu. Od 1992 r. kierownik Katedry Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego. Redaktor naczelny „Rocznika Strategicznego”. Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (2005- luty 2007). Dyrektor departamentu analityczno-planistycznego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (1992-1994 oraz 2000-2002). 2007-2010 doradca Ministra Obrony, a w latach 2010-2015 doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych. Senator UW w kadencji 2012-2020.

 

 

Zdjęcie: Pixabay