23 Kwi 2023

W SGH debata “Perspectives and Policy for Ukraine’s Post-war Economy. What should be done after the Russian aggression is over?”

25 kwietnia w SGH odbędzie się debata “Perspectives and Policy for Ukraine’s Post-war Economy. What should be done after the Russian aggression is over?” („Perspektywy i polityka dla powojennej gospodarki Ukrainy. Co należy zrobić po zakończeniu rosyjskiej agresji?") z udziałem międzynarodowych ekspertów zorganizowana przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie i CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych pod auspicjami CIVICA.

Od ponad roku siły zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują bezprecedensowy w powojennej historii Europy atak na sąsiednie państwo – Ukrainę. Wojna na wschodzie Europy niesie poważne skutki dla Ukrainy, jej ludności, dla Unii Europejskiej i całego świata. Wraz z rosyjską napaścią zmienił się porządek międzynarodowy tak polityczny, jak gospodarczy. Zmieniła się także sytuacja społeczna i gospodarcza samej Ukrainy. 

Paradoksalnie, nieuchronna zapaść gospodarcza, jakiej z powodu wojny doświadcza obecnie Ukraina, spotęgowana dodatkowo brakiem poważnych reform gospodarczych w pierwszych dekadach jej niepodległości, stwarza niepowtarzalną szansę na przeprowadzenie głębokiej transformacji gospodarczej, którą Ukraina ma szansę zapoczątkować nazajutrz po ostatecznym odparciu rosyjskiej agresji.

Jaka powinna być zatem polityka gospodarcza Ukrainy po zakończeniu wojny? Jakie cele strategiczne powinien postawić przed sobą ukraiński rząd, korzystając z bezprecedensowego poparcia opinii społecznej dla dzieła reform i integracji z UE? Jakie negatywne zjawiska i trendy obecne w życiu gospodarczym tego kraju powinny być wyeliminowane, by plan reform został uwieńczony sukcesem? 

Debata odbędzie się 25 kwietnia w godz. 15.00-17.00 w Auli II SGH, al. Niepodległości 162. Wydarzenie będzie odbywało się w języku angielskim.

Ze względu na obowiązujący na całym terytorium RP stopień alarmowy BRAVO i CHARLIE-CRP osoby zamierzające wziąć udział w debacie in situ, prosimy o uprzednią rejestrację.

 
 

Uczestnicy debaty:

  • Sergei Guriev, rektor (Provost) Sciences Po w Paryżu, w latach 2016-2019 główny ekonomista EBOR
  • dr hab. Leszek Balcerowicz, prof. SGH, autor polskich reform gospodarczych w latach 90. i wykładowca SGH
  • Tymofyi Mylovanov, prezydent Kyiv School of Economics
  • Debatę i Q&A session będzie moderować dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, prorektor ds. nauki SGH.

Gościem specjalnym debaty będzie dyrektor wykonawczy CASE Ukraine, Dmytro Boyarczuk stojący na czele zespołu autorów, który przygotował raport ekspercki “Economic priorities in post-war Ukraine. A blueprint for reform” (luty 2023).

Debata, zorganizowana wspólnie przez SGH i CASE, będzie dostępna dla uczestników z 10 uczelni tworzących sojusz CIVICA – Europejski Uniwersytet Nauk i Społecznych oraz pięciu uczelni ukraińskich, uczestniczących w programie CIVICA for Ukraine. Będzie ona transmitowana na kanale You Tube SGH. Uczestniczący w spotkaniu zdalnie będą mogli zadawać pytania w komentarzach. Zostaną one następnie przekazane moderatorce debaty. 

Wydarzeniem, które będzie stanowić uzupełnienie debaty o powojennej odbudowie Ukrainy, będzie spotkanie autorskie z prof. Sergeiem Gurievem w związku z wydaniem przez Wydawnictwo Otwarte polskiej wersji książki „Spin dyktatorzy. Nowe oblicze tyranii w XXI wieku”, którą napisał wspólnie z Danielem Treismanem w 2022 r.

Krytyczne wprowadzenie do głównych tez monografii przedstawi dr hab. Krzysztof Kozłowski, prof. SGH, dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych SGH, pełniący zarazem funkcję prorektora ds. dydaktyki i studentów. Następnie głos zabierze prof. Sergei Guriev. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelna Euroactiv.pl Karolina Zbytniewska. Następnie prof. Guriev będzie podpisywał książkę w księgarni SGH.

Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia, w godz. 17.00-18.30 w Auli Spadochronowej SGH, al. Niepodległości 162. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.